Πρόβλημα στο header

2 Δημοσιεύσεις | Σελίδα 1 από 1

Δημοσίευση από Eleni » 17 Ιουν 2011 16:25

Γεια σας,

Θέλω να με βοηθήσει κάποιος αν γνωρίζει στο εξής:
Φτιάχνω μια ιστοσελίδα σε wordpress 3 και στο header θέλω να έχω δυο διαφορετικά μέρη. Το αριστερό μέρος θέλω να είναι σταθερό με το λογότυπο και το δεξί μέρος θέλω να εμφανίζει το περιεχόμενο μιας άλλης σελίδας.

Σας παραθέτω τον κώδικα παρακάτω:

Κώδικας:Επιλογή όλων
<div id="header_l">
   <a href="<?php bloginfo( 'url' ); ?>" title="<?php bloginfo( 'name' ); ?>" id="logo"></a>
<div id=logodescription><?php bloginfo( 'description' ); ?></div>
</div>
<?php get_template_part('rightheader'); ?>

Στο αρχείο rightheader.php αν γράψω μόνο κείμενο το εμφανίζει κανονικά αλλά εγώ θέλω να έχω εικόνα.

Ευχαριστώ

Δημοσίευση από merianos » 17 Ιουν 2011 19:58

Καλησπέρα.

Όπως βλέπω τα πας μιας χαρά με το theme σου και έχεις αρχίσει να χρησιμοποιείς features του wordpress.

Λοιπόν αν θέλεις στο rightheader.php μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ακόλουθο κώδικα για να ανακτήσεις όποια σελίδα θέλεις σαν άρθρο:

Κώδικας:Επιλογή όλων
<?php
wp_reset_query();
$q = new WP_Query();
$q->init();
$q->query('page_id=PAGE_ID');

while($q->have_posts())
{
    $q->the_post();
}
?>

Αφού εκτελέσεις τον παραπάνω κώδικα θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποια συνάρτηση του WordPress θέλεις για τη συγκεκριμένη σελίδα.

Για παράδειγμα θα μπορείς να εκτελέσεις τις συναρτήσεις the_title(); the_content(); the_author(); κ.α.

ΣΗΜΕΊΩΣΗ: Στον παραπάνω κώδικα, στη μέθοδο query(); έχω το PAGE_ID το οποίο και πρέπει να αλλάξεις με το ID της σελίδας που θέλεις να προβάλεις στο αριστερό τμήμα του header.

ΣΥΜΒΟΥΛΉ: Επειδή είναι δύσκολο να προβλέψεις από τώρα το ID της σελίδας θα σου πρότεινα να πας ένα βήμα ποιο πέρα και να δημιουργήσεις ένα Option page για το theme που δημιουργείς τώρα για να μπορείς να διαχειρίζεσαι δυναμικά το theme σου. Έτσι για παράδειγμα θα μπορούσες να έχεις ένα τμήμα στη σελίδα επιλογών για να επιλέξεις από εκεί τη σελίδα που θα εμφανίζεται στο αριστερό τμήμα του header.

Αν θέλεις και κάτι άλλο, εδώ είμαστε ! :)

Τελευταίες δημοσιεύσεις: Ταξινόμηση ανά

2 Δημοσιεύσεις • Σελίδα 1 από 1

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

^
CSS Design Awards