Τροποποίηση theme width

Αναζητήστε υπηρεσίες λίγο ή πολύ σχετικές με το WordPress

3 Δημοσιεύσεις | Σελίδα 1 από 1

Δημοσίευση από nickesmer » 17 Ιαν 2014 10:09

Καλημέρα σε όλους. Φτιάχνω ένα site και χρησιμοποιώ το application theme και αντιμετωπίζω 2 προβλήματα:
1) Όλα μια χαρά, αλλά η σελίδα μου φαίνεται άδεια από αριστερά. Δεξιά έχει sidebar και μπορώ να βάζω διάφορα widgets. Στα αριστερά όμως, επειδή μου φαίνεται αρκετά άδεια, θέλω να προσθέσω και εκεί μια sidebar ή αν δεν γίνεται, να μπορώ να μεγαλώσω λίγο to width. Θα προτιμούσα όμως το πρώτο.
2) Επίσης, θέλω να κάνω τη sidebar να εμφανίζεται και στην αρχική σελίδα του θέματος και όχι μόνο όταν μπαίνω σε κάποιο άρθρο ή σελίδα.
Αν ξέρει κάποιος, ας μου πει ποιες αλλαγές πρέπει να κάνω, σε ποια php και ποιες ακριβώς πρέπει να είναι αυτές οι αλλαγές, καθώς και τι αλλαγές πρέπει να γίνουν στο style.css, γιατί η εξοικείωσή μου με την php είναι πολύ μικρή, για να μην πω ανύπαρκτη! :oops:

Δημοσίευση από merianos » 18 Ιαν 2014 09:37

Καλημέρα nickesmer.

Θα σου περιγράψω παρακάτω πως μπορείς να προσθέσεις νέα "sidebars" αλλά να ξέρεις πως αν τελικά δεν έχεις γνώσεις σε PHP δεν θα μπορέσεις να καταφέρεις και πολλά.

Το πρώτο βήμα είναι να ανοίξεις το αρχείο functions.php του theme σου και να προσθέσεις τον κώδικα που ακολουθεί, με τις κατάλληλες τροποποιήσεις, ώστε να ταιριάξει στο theme σου:

Κώδικας:Επιλογή όλων
register_sidebar(
    array(
        'name'          => __('Blog Sidebar', 'z'),
        'id'            => 'my-sidebar-id',
        'before_widget' => '<aside id="%1$s" class="widget %2$s">',
        'after_widget'  => '</aside>',
        'before_title'  => '<h1 class="widget-title">',
        'after_title'   => '</h1>',
    )
);

Στον παραπάνω κώδικα, το name είναι ο τίτλος του sidebar, όπως θα τον βλέπεις στον πίνακα διαχείρισης του WordPress.

Το id είναι το αναγνωριστικό του sidebar για να μπορέσεις αργότερα να το χρησιμοποιήσεις σε όποιο σημείο του theme σου θέλεις.

Στα before_widget και after_widget μπορείς να βάλεις την HTML που θα περιβάλει κάθε widget που θα βάλεις στο sidebar.

Τέλος τα before_title και after_title είναι η HTML που θα περιβάλει τα titles των widgets που θα χρησιμοποιήσεις στο συγκεκριμένο sidebar.

Στη συνέχεια, θα πρέπει να εντοπίσεις τα αρχεία στα οποία θα εντάξεις το νέο sidebar σου. Δυστυχώς δεν γνωρίζω το theme που χρησιμοποιείς, και έτσι δεν μπορώ να σου πω ποια αρχεία είναι αυτά που πρέπει να πειράξεις. Για το λόγο αυτό πειραματήσου λίγο.

Αφού εντοπίσεις το αρχείο στο οποίο πρέπει να ενσωματώσεις το νέο sidebar, βάλε τον κώδικα που ακολουθεί:

Κώδικας:Επιλογή όλων
<?php
   if(!dynamic_sidebar('my-sidebar-id')){}
?>

Τώρα σε ότι αφορά την αναδόμηση του κώδικα HTML και CSS, πάλι, αν δε γνωρίζεις πως να τα κάνεις δεν θα μπορέσει κάποιο να σε βοηθήσει.

Το ιδανικό είναι να βρεις κάποιον που να γνωρίζει και να σου κάνει αυτός τις απαραίτητες αλλαγές.

Δημοσίευση από nickesmer » 18 Ιαν 2014 11:01

Φίλε μου merianos καλημέρα. Το theme που χρησιμοποιώ είναι το
application.Φαίνεται σχετικά απλό με μια πρώτη ματιά. Οι γνώσεις μου
στην php είναι περιορισμένες, αλλά γνωρίζω HTML και CSS. Έτσι κι'αλλιώς,
με τις συμβουλές σου με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ! Έχω backup της
βάσης, οπότε θα πειραματιστώ. Σε ευχαριστώ πολύ. Θα κάνω δοκιμές
και τα ξαναλέμε. Και πάλι ευχαριστώ!

Τελευταίες δημοσιεύσεις: Ταξινόμηση ανά

3 Δημοσιεύσεις • Σελίδα 1 από 1

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

^